C
|
CRYSTAL WORLD SWAROVSKI
V rakouském WATTENS, sídle společnosti D.SWAROVSKI KG, byl roce 1995 otevřen pro veřejnost křišťálový svět CRYSTAL WORLD - interaktivní muzeum mapující historii a vývoj značky SWAROVSKI. V současné době se jedná o jednu z nejnavštěvovanějších atrakci v celém Rakousku, kterou již shlédlo více než 9 milionů návštěvníků. Více informací o CRYSTAL WORLD přímo na stránkách SWAROVSKI zde
|
D
|
D.SWAROVSKI KG
Rakouská společnost D.SWAROVSKI KG je výrobcem veškerých křišťálových kamenů SWAROVSKI, které prodává naše firma i veškerých exkluzivních šperků, které si můžete zakoupit ve značkových obchodech SWAROVSKI po celém světě. Již od roku 1895 sídlí v rakouském městě WATTENS, 12km východně od Innsbrucku. V roce 1895 to byla vesnice pouze se 7 domy. Výrobní závod je přísně střežený a absolutně nepřístupný veřejnosti. Pro veřejnost byl v roce 1995 otevřen křišťálový svět CRYSTAL WORLD - v současné době nejnavštěvovanější atrakce v celém Rakousku. Více informací o CRYSTAL WORLD přímo na stránkách SWAROVSKI zde
DANIEL SWAROVSKI
Zakladatel společnosti SWAROVSKI - Daniel Swarovski se narodil v roce 1862 v Severních Čechách v Jiřetíně pod Bukovou. Zabýval se broušením skla, které neuvěřitelně zdokonalil a díky čemuž se jeho broušené výrobky staly celosvětově uznávanými. V roce 1892 sestrojil elektrický brusičský přístroj, v roce 1895 přesouvá výrobu z Čech do Wattens v Tyrolsku, kde nalézá díky energii z Alpské vody optimální podmínky pro brusičství a zakládá společnost SWAROVSKI s vizí přinést lidem radost prostřednictvím křišťálu. Firma SWAROVSKI je mimořádně hrdá na svoji minulost a dodnes ctí a řídí se hlavní ideí svého zakladatele: "NESTÁLE ZLEPŠOVAT, CO JE DOBRÉ". Není důvod pochybovat, že se jí to velice dobře daří! Daniel Swarovski zemřel v roce 1956 ve svém novém domově v tyrolském Wattens.
|
F
|
Faseta, fazeta
Hrana zkosená pod daným úhlem. Množství faset určuje kvalitu výbrusu. Firma SWAROVSKI kulaté kameny - round stones - šatovoné růže - brousí tzv. XILION výbrusem, který má 14 faset - je to absolutně nejbrilantnější výbrus na světě. Ostatní konkurence má většinou obyčejný 8 fasetový výbrus.
|
K
|
Kubické zirkony
Zirconia (kubické zirkony) jsou syntetické diamanty (oxid zirkoničitý ZrO2). Z látky se při velmi vysokých teplotách (2 350 °C) stává stabilní krychlová (kubická) struktura, která taje až při 2 700 °C. Pro svojí tvrdost a podobnost se od roku 1976 používá jako mnohem levnější náhrada diamantů. Zásadní rozdíl mezi kubickými zirkony a křišťálovými (skleněnými) kameny je ve vysoké teplotě tání, která umožňuje kubické zircony zasazovat do šperků klasickou šperkařskou technologií, tzv. fasováním (kameny se umístí do speciálních forem, do kterých se poté vstříkne tekutý kov - zlato, stříbro, apod.). Skleněné kameny nevydrží tyto vysoké teploty a roztaví se.
|
P
|
Péče o šperky SWAROVSKI ELEMENTS
POKYNY PRO OŠETŘOVÁNÍ ŠPERKŮ S KAMENY SWAROVSKI ELEMENTS
Křišťál SWAROVSKI je citlivý materiál, se kterým je třeba zacházet se zvláštní péčí a dodržovat zásady ochrany výrobku před poškozením, za které by výrobce nemohl nést záruční odpovědnost. Šperky s křišťály SWAROVSKI ELEMENTS jsou jemnými výrobky, vyrobenými tradičním způsobem, potažení kovů a vsazování krystalů se provádí ručně. Aby si výrobek s křišťály SWAROVSKI ELEMENTS co nejdéle zachoval svojí krásu, dodržujte následující zásady.
-
Šperky uchovávejte v měkkém pouzdře, aby nemohlo dojít k poškrábání.
-
K uchování původního lesku výrobek leštěte vhodnou měkkou utěrkou, která nepouští vlákna.
-
Nikdy nepoužívejte drsné abrazivní prostředky a čistící prostředky na sklo.
-
Před umýváním rukou, použitím parfému, vlasového spreje, mýdla, tělového mléka či jiných kosmetických prostředků šperky odkládejte. Mohlo by dojít k poškození kovových součástí a zkrácení životnosti kovového potahu, případně ke změnám vybarvení a ztrátě lesku křišťálu.
-
Při oblékání je šperk na řadě až jako poslední, při odkládání oděvu jako první.
-
Dbejte, aby šperk nepřišel do styku s vodou.
-
Chraňte šperk před nárazy (např. zavaděním o tvrdé předměty), které by mohly vést k poškrábání, odštípnutí či jinému poškození.
-
Některé výrobky mohou mít specifické podmínky zacházení a ochrany - v takovém případě dbejte pokynů uvedených v návodu u výrobku.
Přejeme Vám spokojenost a dlouhou radost z výrobků zkrášlenými křišťály SWAROVSKI ELEMENTS.
PLATINA
Platina, chemická značka Pt, lat. Platinum je velmi těžký a chemicky mimořádně odolný drahý kov stříbřitě bílé barvy. Platina se získává při těžbě niklu a mědi. Platina je poměrně vzácná i na drahé kovy. Důlní produkce platiny dosahuje přibližně 5 milionů trojských uncí ročně (pro srovnání - zlata se vytěží asi 80 milionů uncí ročně a stříbra 550 milionů uncí), což je jeden z důvodů velmi vysoké ceny platiny.
|
R
|
RHODIUM
Rhodium, chemická značka Rh, (lat. Rhodium) je drahý kov stříbřitě bílé barvy. Chemicky je mimořádně odolné a stálé s poměrně vysokým bodem tání. Hlavní uplatnění nalézá ve slitinách s platinou při výrobě termočlánků a chemicky a teplotně odolných součástí průmyslových výrobních zařízení.
V poslední době je velmi populární použití rhodia k výrobě šperků a k pokovování méně ušlechtilých kovů, ale i stříbra, protože díky mimořádné stálosti rhodia jsou šperky dobře chráněny před korosivním černáním a zvyšuje se jejich lesk. Rhodium je také považováno za antialergenní kov.
Rhodium objevil v roce 1803 anglickým chemik William Hyde Wollaston rok poté, co objevil Palladium. Název mu dal podle růžové barvy rhodiových sloučenin (růže je řecky rhodon). Jedná se o ušlechtilý, odolný, poměrně tvrdý kov, elektricky i tepelně středně dobře vodivý. V přírodě se vyskytuje zejména ryzí a vždy společně s jinými drahými kovy. Největší naleziště jsou v Jihoafrické republice, v Rusku na Uralu, v Jižní Americe a v Kanadě.
RUTHENIUM
Ruthenium, chemická značka Ru, lat. Ruthenium je drahý kov šedivě bílé barvy. Je to ušlechtilý, poměrně tvrdý i když křehký kov, elektricky i tepelně středně dobře vodivý. Společně s rhodiem a palladiem patří do tzv. triády lehkých platinových kovů.
Menší množství ruthenia bývá někdy legováno do slitin s platinou a palladiem pro zvýšení jejich tvrdosti a mechanické odolnosti. Přídavek malého množství ruthenia do titanových slitin zvyšuje podstatným způsobem jejich odolnost proti korozi. Slitina platiny s přídavkem 5% ruthenia je používána pro výrobu luxusních náramkových hodinek s maximální odolností vůči mechanickému nebo chemickému poškození.
Ruthenium bylo objeveno roku 1844 v sibiřské platinové rudě, jeho jméno pochází z latinského názvu Ruska. V přírodě doprovází platinové kovy, hlavní naleziště jsou na Urale a v Americe.
|
S
|
STŘÍBRO
Stříbro je chemický prvek se značkou Ag (z latinského argentum) a atomovým číslem 47. Stříbro je měkký, bílý, třpytivý kov, má nejvyšší elektrickou a tepelnou vodivost ze všech kovů. Vyskytuje se vzácně jako ryzí kov a v příměsi se zlatem (elektron), stejně jako v různých minerálech, jako je akantit a argentit Ag2S. Většina stříbra se však získává z rud olova, mědi, niklu nebo zinku. Stříbro je známo od pradávna a je již dlouho považováno za vzácný kov, který se používá k výrobě ozdob, šperků, stolního náčiní a mincí. Dnes se stříbro používá též v elektrických vodičích a kontaktech, do zrcadel, ve stomatologii a jako katalyzátor v některých chemických reakcích.
SWAREFLEX
SWAREFLEX - dceřinná firma SWAROVSKI, je jedním z nejmodernějších dodavatelů výrobků pro bezpečnost silničního provozu.
SWAROVSKI - vývoj společnosti
Časová osa vývoje společnosti SWAROVSKI
-
1862 se v Severních Čechách v Jiřetíně pod Bukovou narodil DANIEL SWAROVSKI
-
1892 Daniel Swarovski sestrojil revoluční brusný stroj, který umožňoval mnohem preciznější výbrus než v té době dosud používané manuální technologie.
-
1895 Daniel Swarovski přesouvá výrobu z Čech do Wattens v Tyrolsku a zakládá společnost SWAROVSKI s vizí přinést lidem radost prostřednictvím křišťálu. Firma SWAROVSKI se dodnes řídí hlavní ideí svého zakladatele: "NEUSTÁLE ZLEPŠOVAT, CO JE DOBRÉ"
-
1919 V Innsbrucku byla registrována značka TYROLIT pro výrobu řezacích a brusných nástrojů. Dnes je TYROLIT lídrem na trhu inovací a technologií a je synonymem nejpřesnější brusné technologie na světě.
-
1931 Zahájení výroby našívacích křišťálových bort, které nabídly dosud nevídané možnosti návrhářům a výrobcům oděvů a módních doplňků.
-
1937 Byly vyvinuty skleněné reflektory pro zvýšení viditelnosti a bezpečnosti na silnicích. Dnes je SWAREFLEX jedním z nejmodernějších dodavatelů výrobků pro bezpečnost silničního provozu.
-
1949 Byla založena společnost SWAROVSKI OPTIK, která se stala předním výrobcem precizních optických přístrojů pro lov a pozorování přírody (dalekohledy).
-
1956 SWAROVSKI společně s CHRISTIAN DIOR vyvinul efekt "Aurora Borealis" (tzv. AB efekt), jedná se třpytivý pokov, který umocňuje jiskru z broušeného křišťálu a mění barvu kamene v závislosti jak na úhlu dopadu a odrazu světla a tak i typu světla.
-
1965 Byla zahájena výroba lustrových ověsů, v roce 1977 byla pro tyto výrobky zaregistrována značka STRASS Swarovski Crystal. Klasické lustry STRASS Swarovski Crystal zdobí miliony interiérů po celém světě, včetně např. Paláce ve Versailles nebo Metropolitní opery v New Yorku. Současně SWAROVSKI zahajuje výrobu přesných broušených drahých kamenů.
-
1975 SWAROVSKI vyvinul nažehlovací systém - HOT FIX, umožňující rychle a snadno aplikovat křišťálové kameny na textil. Tyto výrobky se nazývají TRANSFERS HOT FIX. Přední světové módní domy si tuto technologii ihned velice oblíbily a např. značky jako UNGARO nebo GIVENCHY jí používají nepřetržitě dodnes.
-
1976 První dekorativní křišťálové figurky z dílny SWAROVSKI si získávají srdce zákazníků. Swarovski zahajuje strojní broušení kubických zirkonů.
-
1977 Představena první kolekce šperků SWAROVSKI. Prémiová řada SWAROVSKI dnes zahrnuje šperky, módní doplňky, hodinky, dekorativní křišťálové předměty.
-
1987 Vášniví sběratelé figurek a předmětů SWAROVSKI získali nový domov - klub Swarovski Crystal Society. V současné době sdružuje více jak 325.000 členů ve 120 zemích světa.
-
1993 SWAROVSKI vyvinul CRYSTAL MESH - úzce tkané sítě třpytivých křišťálů, které si okamžitě zamilovala celá řada návrhářů, včetně D&G, CHANEL, LOUIS VUITTON, a další...
-
1995 Hned vedle výrobního závodu SWAROVSKI byl oteřen CRYSTAL WORLD (Křišťálový svět), mapující historii a vývoj společnosti SWAROVSKI. Do dnešní doby ho zhlédlo více než 9 milionů návštěvníků. Více o SWAROVSKI CRYSTAL WORLD zde >>>
-
1999 SWAROVSKI a GOLAY vstoupily do společného podniku, jehož výsledkem je SIGNITY - značka pro přesný výbrus skutečných přírodních drahokamů.
-
2001 Globální síť SWAROVSKI služeb CREATIVE CENTER nabízí svým klíčovým firemním zákazníkům na celém světě rady o trendech, inspiraci a informace o výrobcích. Po Wattens (1995), Paříži (1999), New Yorku (1999), Londýně (2000) a Miláně (2000) se otevřela další centra v Sao Paulu a Dubaji.
-
2002 Výstava Lustry jako forma umění - součást projektu CRYSTAL PALACE COLLECTION, kde každoročně renomovaní designéři jako např. Ron Arad nebo Tord Boontje reinterpretují klasické lustry. Každým rokem legendární umělci vytvářejí nové, avantgardní designy. Více o projektu CRYSTAL PALACE COLLECTION zde >>>
-
2003 André Heller rozšiřuje SWAROVSKI CRYSTAL WORLD o další dvě komory (místnosti) divů. SWAROVSKI vyvinul nový materiál CRYSTAL FABRIC - nespočet malinkatých křišťálků nanesených na transparentní nažehlovací nebo samolepící fólii.
-
2004 Vyvinutí nového XILION výbrusu. Přes střídavé fasety o dvou různých velikostech světlo proniká do krystalu, kde se spojuje a významně zvyšuje třpyt krystalu.
-
2009 Na veletrhu BASELWORLD (hodinky a šperky) SWAROVSKI představuje svoji první kolekci hodinek.
SWAROVSKI AG
SWAROVSKI AG je obchodní centrála se sídlem v liechtenštejnském Triesenu, přes tuto obchodní společnost se zboží dostává jak k nám, tak i ke všem ostatním obchodním partnerům SWAROVSKI do celého světa.
SWAROVSKI ELEMENTS - Authorized Wholesaler
Označení "Authorized Wholesaler SWAROVSKI ELEMENTS" (česky "Autorizovaný velkoobchod SWAROVSKI ELEMENTS") společnost SWAROVSKI uděluje svým klíčovým velkoobchodním partnerům po celém světě, v každé zemi si však vybere jen jednoho či dva partnery. Jsme velice rádi, že i naše společnost AKTUAL, s.r.o., patří do této "rodiny". V celé České a Slovenské republice je kromě nás jen jedna další firma, v Praze jsme jediní. Máme ON-LINE přístup do skladové evidence SWAROVSKI, ihned - i na telefonický dotaz jsme schopni zjistit je-li Váš požadovaný artikl skladem a v jakém množství, ihned Vám můžeme sdělit informace o dostupnosti výrobků, které nejsou v základním výrobním programu, tzv. "out of program" - často se uvádí také jako "speciálky" , "limitované edice" , "speciální výroba" apod. Ve výrobním programu SWAROVSKI je již více než 1 milion artiklů.
SWAROVSKI ELEMENTS - in program
IN PROGRAM - takto společnost SWAROVSKI označuje výrobky v základním výrobním programu. Pro objednávky NEJSOU stanoveny žádné limity, omezení, přirážky, apod.
SWAROVSKI ELEMENTS - out of program
OUT OF PROGRAM - takto společnost SWAROVSKI označuje výrobky, které má sice ve výrobním programu, ale pro jejich objednání mohou platit jiná pravidla než pro výrobky "in program". Pokud je výrobek "out of program" skladem, lze objednávat v libovolném množství již od 1 balení za stanovenou cenu. Pokud výrobek označený jako "out of program" není skladem, objednací množství může být vyšší (např. 3, 10 nebo i více balení) plus se často připočítává přirážka 20%. Pro různé vyrobky platí různá pravidla - kontaktujte nás, rádi Vám sdělíme konkrétní informace. Tato pravidla platí v zásadě jen pro velkoodběratele po celých baleních, tato pravidla se v žádném případě nevztahují na skladové zboží v e-shopu.
SWAROVSKI OPTIK
SWAROVSKI OPTIK - dceřinná splečnost SWAROVSKI, přední výrobce precizních optických přístrojů pro lov a pozorování přírody (dalekohledy).
SWAROVSKI v číslech 2010
SWAROVSKI v číslech - údaje jsou platné k prosinci 2010.
-
Obrat společnosti SWAROVSKI 2,06 miliard EUR
-
Obrat celé skupiny SWAROVSKI 2,66 miliard EUR
-
Počet zaměstnanců společnosti SWAROVSKI: 23.421
-
Počet zaměstnanců celé skupiny SWAROVSKI: 28.578
-
Počet zemí, v kterých má SWAROVSKI výrobní závody: 8
-
Počet zemí, v kterých má SWAROVSKI pobočky: 42
-
Po celém světě je 1.973 obchodů SWAROVSKI, z toho:
-
vlastních obchodů SWAROVSKI: 1.084
-
franšízinkových obchodů SWAROVSKI: 889
-
Celá skupina SWAROVSKI zahrnuje tyto firmy: SWAROVSKI, TYROLIT, SWAREFLEX a SWAROVSKI OPTIK.
|
T
|
TROJSKÁ UNCE
Jedna trojská unce = 31,1034807 gramu
Drahé kovy jako zlato, platina, stříbro, apod. se obchodují v trojských uncích.
TYROLIT
TYROLIT - dceřinná společnost SWAROVSKI, se zabývá výrobou řezacích a brusných nástrojů. Dnes je TYROLIT lídrem na trhu inovací a technologií a je synonymem nejpřesnější brusné technologie na světě.
|
V
|
VISKÓZA
Viskóza je celulózové vlákno. Vyrábí se podobně jako vlákna umělá, tedy protlačením tekuté hmoty tryskami, ale výchozí surovinou je celulózová hmota z bavlny. Viskózové materiály jsou velmi příjemné na nošení, měkké, savé, splývavé a chladivé. Viskóza tolik nežmolkuje a netvoří se v ní statická elektřina, takže nepřitahuje smítka.
|
Y
|
YOKO ONO
Yoko Ono (nar.18.února 1933 v Tokiu) je japonsko-americká výtvarná umělkyně a hudebnice, známá hlavně díky manželství s britským hudebníkem a bývalým členem skupiny The Beatles Johnem Lennonem. V roce 2012 navrhla pro firmu SWAROVSKI okouzlující přívěsek - klíček 6918 KEY TO OPEN THE FOREST.
|
Z
|
ZIRCONIA
Zirconia (kubické zirkony) jsou syntetické diamanty (oxid zirkoničitý ZrO2). Z látky se při velmi vysokých teplotách (2 350 °C) stává stabilní krychlová (kubická) struktura, která taje až při 2 700 °C. Pro svojí tvrdost a podobnost se od roku 1976 používá jako mnohem levnější náhrada diamantů. Zásadní rozdíl mezi kubickými zirkony a křišťálovými (skleněnými) kameny je ve vysoké teplotě tání, která umožňuje kubické zircony zasazovat do šperků klasickou šperkařskou technologií, tzv. fasováním (kameny se umístí do speciálních forem, do kterých se poté vstříkne tekutý kov - zlato, stříbro, apod.). Skleněné kameny nevydrží tyto vysoké teploty a roztaví se.
ZLATO
Zlato je chemický prvek se značkou Au (z jeho latinského jména "aurum") a atomovým číslem 79. Zlato se nachází jako valounky či zrnka v horninách, v podzemních žilách nebo v naplaveninách řek. Ryzí zlato má zářivě žlutou barvu. Zlato je jeden z mincovních kovů, má vysokou hustotu, je měkké, lesklé a tvárné. Obsah zlata ve slitinách se měří v karátech, čisté zlato je 24 karátů. Zlato je od pradávna považováno za jeden z nejvzácnějších kovů, používalo se k výrobě ozdob, šperků, mincí. Dnes se zlato hojně používá též v elektrotechnickém a chemickém průmyslu.
|